WCZESNE WSPIERANIE ROZWOJU
WCZESNE WSPIERANIE ROZWOJU
WCZESNE WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECKA
WCZESNE WSPIERANIE ROZWOJU
WCZESNE WSPIERANIE ROZWOJU DZIECKA
Na czym polega wczesne wspomaganie rozwoju dziecka?
WWR obejmuje szereg wielokierunkowych działań, mających na celu usprawnienie rozwoju dzieci, u których stwierdzono niepełnosprawność. Zajęcia prowadzone są w taki sposób, by poprawić funkcjonowanie maluchów w sferze psychoruchowej oraz komunikacyjnej, a ich dokładny przebieg i formę uzależnia się od potrzeb konkretnego dziecka oraz problemów, z którymi się zmaga. Do zaburzeń uprawniających dzieci do uczęszczania na zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju należą m.in. autyzm, niedowidzenie, uszkodzenie słuchu, a także niepełnosprawność ruchowa albo umysłowa. Celem wczesnego wspierania rozwoju jest poprawa poziomu funkcjonowania dzieci, pomoc w pokonywaniu związanych z dysfunkcją trudności, ale również uniknięcie pogłębiania się wad. Dzięki tego typu pomocy niepełnosprawne maluchy mogą też nabyć umiejętności, których nie nauczyłyby się samodzielnie.
Należy dodać, że WWR obejmuje także rodziców bądź opiekunów dzieci, dla których zaburzenia rozwoju ich pociech stanowią duże wyzwanie – wsparcie służy m.in. zaakceptowaniu niepełnosprawnego dziecka, rozwija umiejętność interpretacji jego zachowań i odpowiedniego reagowania na nie. Ponadto rodzice zyskują wiedzę na temat tego, jak postępować z maluchem oraz w jaki sposób przystosować do jego potrzeb środowisko domowe. Opiekunom oferujemy możliwość udziału w zajęciach przygotowanych specjalnie z myślą o nich, ale mogą oni również aktywnie uczestniczyć w naszej pracy z dzieckiem.
Aby wspierać rozwój dziecka z niepełnosprawnością, niezbędne jest indywidualne podejście do małego pacjenta. W każdym przypadku plan oraz harmonogram terapii opracowujemy dopiero po specjalistycznej diagnozie – jednocześnie dbamy o to, by na bieżąco dostosowywać program zajęć do zmieniających się potrzeb dziecka oraz jego opiekunów. Bez względu na rodzaj zaburzeń, każdym dzieckiem zajmuje się grono doświadczonych specjalistów, którzy pozostają ze sobą w stałym kontakcie – dzięki temu działamy kompleksowo, a wspomaganie rozwoju ma charakter holistyczny. W naszej poradni pracują przygotowani do pracy z małymi dziećmi specjaliści, tacy jak psycholog, pedagog, oligofrenopedagog, logopeda, terapeuta ręki i integracji sensorycznej, neuroterapeuta oraz trener grafomotoryki, co daje nam możliwość prowadzenia terapii różnego typu, a także profesjonalnej oceny jej skuteczności.