BIOFEEDBACK

NEONATOLOG

Neonatolog - jakie badania wykonuje neonatolog?

Poradnia neonatologiczna to miejsce, do którego zgłaszają się rodzice z noworodkami, które urodziły się zdrowe, ale opiekunowie mają jakiekolwiek wątpliwości co do ich prawidłowego rozwoju. Co najczęściej wzbudza niepokój:

 Na konsultację do lekarza neonatologa powinni zgłosić się też rodzice noworodka, u którego zauważą:

 Pod opieką neonatologa znajdują się też dzieci, które:

  • otrzymały mało punktów w skali Apgar
  • poddane resuscytacji zaraz po porodzie
  • z podejrzeniem wad wrodzonych lub ze stwierdzonymi schorzeniami jeszcze w okresie prenatalnym lub zaraz po urodzeniu, np. w wyniku zakażeń wrodzonych lub nabytych, urazów okołoporodowych, niedotlenienia okołoporodowego
  • z zespołami neurologicznymi (drgawki, krwawienia śródczaszkowe, problemy z napięciem mięśniowym)

 Neonatolog zajmuje się też wcześniakami, by zapobiec ewentualnym powikłaniom zdrowotnym, a zarazem jak najszybciej mogły nadrobić zaległości rozwojowe.

 

Neonatolog – jak się przygotować do wizyty u Neonatologa?

Na wizytę do lekarza neonatologa rodzice powinni przynieść wyniki dotychczas wykonanych badań oraz kartę przebiegu ciąży, książeczkę zdrowia dziecka i wypis ze szpitala, gdzie znajdą się podstawowe informacje o przebiegu porodu, stanie noworodka zaraz po urodzeniu oraz parametrach urodzeniowych – waga, długość, obwód głowy i klatki piersiowej, wykonanych czynnościach i badaniach jeszcze na oddziale noworodkowym w szpitalu. Neonatolog zbada dziecko fizykalnie, oceni jego rozwój psychofizyczny i w razie konieczności zleci odpowiednie badania. Do tych podstawowych zalicza się:

 Neonatolog – jakie choroby diagnozuje neonatolog?

Zadaniem neonatologa jest wykrycie wszelkich patologii w rozwoju noworodka oraz diagnoza i leczenie chorób układu oddechowegonerwowego, moczowego, pokarmowegokrążenia oraz zakażeń, do których może dojść w okresie noworodkowym, m.in.: